calendararrow-rightfacebookreturntick

Wzrost cen na miejskich parkingach?

18.05.2017

Parkowanie w centrum dużego miasta już wkrótce może stać się znacznie droższe. Mimo iż samorządy nie przewidują żadnych podwyżek, rząd planuje uwolnić stawki za parkowanie. W efekcie, kierowcy mogą już wkrótce zapłacić nawet 6 zł za jedną godzinę parkowania. Taki scenariusz nie jest pewny, ale z pewnością realny. Jak bardzo? Odpowiedzi spróbujemy udzielić w poniższym wpisie.

Co mówią posłowie?

Wprowadzanie i podnoszenie opłat za parkowanie zależy wyłącznie od samorządu. Prawo reguluje jedynie maksymalną naliczaną stawkę, a ta nie może być wyższa niż 3 zł za godzinę. Obecne przepisy obowiązują już od ponad dziesięciu lat, ale w najbliższej przyszłości rząd chce uwolnić stawki, zwiększając tym samym dopuszczalny limit opłat za parkowanie. Warto wspomnieć, że ten pomysł cieszy się przychylnością wszystkich partii, dlatego wspomniane zmiany mają dużą szansę na wejście w życie. Samorządy utrzymują wprawdzie, że nie wprowadzą podwyżek, ale na fakty trzeba jeszcze poczekać.

Co czeka kierowców?

Przepis o maksymalnych stawkach za parkowanie najprawdopodobniej zostanie utrzymany. Dla kierowców oznacza to jednak podwyżki - nawet do 5 zł za pierwszą godzinę (i 6 zł za następne). Mimo to, do proponowanych zmian z dużym entuzjazmem podchodzą liczni eksperci. W ich odczuciu wyższe opłaty sprawią, że kierowcy przestaną zostawiać swoje samochody w centrum na cały dzień. Miejsca parkingowe w centrach miast powinny być przecież jak najszybciej zwalniane.

Podsumowanie

Jeśli proponowane przez posłów zmiany zostaną wprowadzone, ceny na miejskich parkingach z pewnością wzrosną. Stawki maksymalne będą wprawdzie regulowane, ale tylko ktoś naiwny mógłby sądzić, że samorządy nie skorzystają z możliwości podreperowania swoich budżetów. Kiedy tylko ratusz zwietrzy okazję do zdobycia dodatkowych pieniędzy, bez mrugnięcia okiem sięgnie do kieszeni kierowców. Tym ostatnim pozostaje zatem rozglądanie się za tańszymi miejscami parkingowymi, a tych na szczęście nie brakuje.

Powrót do aktualności