calendararrow-rightfacebookreturntick

Jak parkują kobiety? Stereotypy a statystyki

18.05.2017

Kto z nas nie słyszał o przygodach kobiet za kierownicą? W sieci codziennie pojawiają się nagrania nieudolnych prób parkowania czy jazdy pod prąd, choć paniom obrywa się również za poprawianie makijażu na światłach oraz częste rozmawianie przez telefon. Wszystkie wymienione sytuacje to - wbrew powszechnemu przekonaniu - przypadki marginalne. Statystyki wyraźnie pokazują, że kobiety są kierowcami bardzo mądrymi i traktują bezpieczeństwo na drodze jako absolutny priorytet. Z danych za rok 2015, udostępnionych przez Komendę Główną Policji, wynika, iż kobiety powodują wypadki ponad czterokrotnie rzadziej niż mężczyźni (ok. 20% wszystkich kolizji). Jeśli ograniczymy tą statystykę do wypadków ze skutkiem śmiertelnym, kobiety są odpowiedzialne już tylko 10% z nich.

Co przeszkadza w parkowaniu?

Ze statystyk dotyczących kobiet za kierownicą wyłania się obraz kierowcy odpowiedzialnego i dbającego o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jedynymi elementami, z którymi panie miewają problemy, są jazda tyłem oraz parkowanie. Ten ostatni manewr zajmuje im średnio 20 sekund dłużej niż panom, a dodatkowo aż 75% z nich odczuwa strach związany z parkowaniem tyłem. Co ciekawe, ilość wolnego miejsca nie odgrywa tu żadnej roli. Opisana sytuacja jest, w opinii ekspertów, spowodowana faktem iż mężczyźni mają lepszą wyobraźnię przestrzenną.

Warto wspomnieć, że kobiety argumentują swoje problemy z parkowaniem specyficzną budową kobiecego ciała, a konkretnie… biustu. To on stanowi ponoć główną przeszkodę w sprawnym manewrowaniu pojazdem.

Podsumowanie

Wbrew niektórym stereotypom, kobiety za kierownicą wcale nie radzą sobie gorzej niż mężczyźni (a w wielu przypadkach statystyki wręcz przemawiają na ich korzyść). Powodują niemal pięciokrotnie mniej wypadków i z większą odpowiedzialnością podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy rolę zaczyna odgrywać brak wyobraźni przestrzennej oraz nieumiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

Powrót do aktualności