calendararrow-rightfacebookreturntick

Dlaczego sprawne parkowanie jest tak ważne?

18.05.2017

Prawidłowe parkowanie - a zwłaszcza parkowanie równoległe - od lat jest problemem ogromnej rzeszy kierowców. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Manewr parkowania wymaga od kierowcy nie tylko skupienia i precyzji, ale też wyczucia odległości i dobrej orientacji w przestrzeni. Nie bez znaczenia jest również znajomość własnego samochodu. Biorąc pod uwagę powyższe “wymagania”, trudno się dziwić, że parkowanie równoległe tak wielu osobom spędza sen z powiek. Niestety, w zatłoczonych centrach miast jest to często jedyny sposób na znalezienie choćby odrobiny miejsca.

Sztuka parkowania?

Może się to wydawać dziwne, ale są osoby, które z parkowania równoległego uczyniły swoją pasję. Efekty możemy oglądać na portalach społecznościowych (przede wszystkim w serwisie YouTube) gdzie ukazują się liczne filmiki. W Księdze Rekordów Guinnessa istnieje nawet specjalna kategoria - “Najciaśniejsze parkowanie równoległe na wstecznym biegu”. Autorem aktualnego rekordu jest Brytyjczyk, Alastair Moffatt.

Parkowanie to podstawa

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć dlaczego manewr parkowania jest niezwykle ważny. To jedna z podstaw egzaminu na prawo jazdy, dlatego bez tej umiejętności nie mamy co liczyć na jego pomyślne zaliczenie. Na szczęście, podczas nauki w szkole jazdy, przyszli kierowcy mogą poznać wszystkie techniki parkowania – nie tylko równoległe, ale też prostopadłe czy skośne. Warto przyłożyć się do nauki bowiem każdy z tych manewrów może okazać się niezbędny - prędzej czy później.

Co jest najważniejsze?

Co jest najważniejsze? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - prawidłowa ocena odległości między parkującym samochodem, a innymi pojazdami oraz elementami otoczenia (latarnie, hydranty, płoty, etc.). Prawidłowo zaparkowany samochód nie utrudnia ruchu drogowego (ani pieszego), nie przeszkadza innym kierowcom w opuszczeniu miejsca parkingowego i nie stwarza potencjalnego zagrożenia. Parkujcie z głową!

Powrót do aktualności